MIDA BODY WORLDS ENDAST KUJUTAB?

BODY WORLDS: Originaalnäitus, mis on esimene omataoline ning mille eesmärk on teavitada külastajat inimese anatoomiast, füsioloogiast ja tervisest, kasutades selleks plastinatsiooni meetodil säilitatud ja igakülgselt eksponeeritud inimkehi.

MIDA SAAB NÄITUSTEL NÄHA?

Iga Body Worlds näitus sisaldab reaalseid inimese eksemplare, sealhulgas kogu keha plastinaate, aga ka üksikuid organeid, elundite konfiguratsioone ja poolläbipaistvaid kehaosi. Näituse suurejoonelised plastinaadid viivad külastaja põnevale avastusretkele naha alla. See annab põhjaliku ülevaate inimkeha anatoomiast ja füsioloogiast. Lisaks elundite funktsioonidele kirjeldatakse tavalisi haigusi hõlpsasti mõistetaval viisil, võrreldes terveid ja kahjustatud organeid. Need näitavad haiguste ja sõltuvuste, näiteks tubaka- või alkoholitarbimise pikaajalist mõju ning põlve- ja puusaliigeste mehaanikat.

MIS ON NÄITUSE EESMÄRK

BODY WORLDS korraldajate eesmärk on anda külastajatele võimalus kogeda, kuidas meie keha funktsioneerib ja mida me kõik saame teha selleks, et hoida oma keha tervena.

KELLELE ON NÄITUS MÕELDUD?

Näitus sobib külastamiseks absoluutselt kõigile ja seda olenemata vanusest, soost või hariduslikust taustast – peaasi, et on huvi, kuidas inimkeha funktsioneerib, millised on meie organismi iseärasused ja miks teatud protsessid inimkehas toimuvad.

KAS NÄITUS SOBIB LASTELE?

Näitus on ülesehitatud nii, et see sobib nii täiskasvanutele kui ka lastele, kuid eriti oluline on, et juba varajases eas lapsed seda vaatama tuleks. Mida varem me oma keha eest hoolitsema hakkame, seda positiivsem see meie organismile on. Aga kas näitus sobib külastuseks alaealistele on lapsevanema otsus.

MIKS ON ÜLDSUSE JAOKS ON TÄHTIS/OLULINE SEDA NÄITUSE NÄHA?

BODY WORLDSi korraldajad usuvad, et kui inimesed saavad rohkem aru, kuidas keha töötab ja kuidas see laguneda saab, valivad nad suurema tõenäosusega tervislikud ja säästvad eluviisid. Loodame, et see innustab külastajaid ka loodusteaduste kohta rohkem teada saama. Teadmised selle kohta, kuidas inimkeha välja näeb ja kuidas see funktsioneerib, on eluteaduse põhiteave, mis peaks olema kõigile kättesaadav.

KAS POLEKS PIISAV NEID TEADMISI RAAMATUSEST JA ÕPIKUTEST AMMUTADA?

Autentsete eksponaatide kasutamine võimaldab haiguse, füsioloogia ja anatoomia põhjalikku uurimist, mida ei saa võrrelda kehakoopiate, õpikute ega fotodega. Lisaks võimaldab näitus külastajatel mõista, et igal kehal on oma unikaalsed omadused, isegi seestpoolt. Teiste linnade kogemus on selgelt näidanud, et näituse külastajad tõmmatakse tõeliste eksponaatide poole viisil, mida kehakoopiad ei saaks pakkuda.

MIKS ON PLASTIFITSEERITUD KEHAD EKSPONEERITUD JUST SELLISEL KUJUL?

Plastiini poosid on hoolikalt läbi mõeldud ja teenivad hariduslikke eesmärke. Iga plastinaat on mõeldud erinevate anatoomiliste tunnuste illustreerimiseks. Näiteks illustreerivad sportlikud poosid lihaste kasutamist sportimisel. Poosid valitakse selleks, et tuua esile konkreetsed anatoomilised tunnused ja võimaldada külastajal seostada plastinaati oma kehaga.

MIS ON PLASTINATSIOON?

Teadlase ja anatoomi dr Gunther von Hagensi poolt 1977. aastal leiutatud murranguline plastinatsiooni meetod peatab keha lagunemise anatoomilisteks proovideks, selle säilitamiseks teaduslikuks ja meditsiiniliseks hariduseks.

KAS ON VÕIMALIK TEADA SAADA DOONORITE ISIKUID/IDENTITEETI VÕI NENDE SURMA PÕHJUSED?

BODY WORLDS näitused on võimalikud tänu doonorite suuremeelsusele, kes pärast surma pärandasid oma kehad, et neid kasutada teadmiste edastamiseks läbi näituse. Kõik plastinaadid, välja arvatud mõned elundid, looted ja proovid, millel on haruldased deformatsioonid, mis olid saadud anatoomia ja morfoloogia instituutide kogudest annetati projektile doonorite soovil. Keha doonorite kokkuleppel nende isikuid ja surma põhjuseid ei avaldata. Näitus keskendub meie keha olemusele, mitte isikliku teabe pakkumisele.

KAS NÄITUS ON LÄBINUD EETILISE EKSPERTIISI?

Enne BODY WORLDS näituse esilinastust USA-s aastatel 2004 ja 2017, tutvus näitusre sisuga komisjon, kuhu kuulusid teoloogid, eetilised eksperdid, meditsiini eksperdid ja mõned usulise veendumuse juhtfiguurid. California teadmiste keskuse Los Angelises järelvalve all komisjon kirjutas alla «Eetiline ülevaade», mida saab läbi vaadata ja alla laadida näituse ametlikult lehelt www.bodyworlds.com

KAS PLASTINAATE ON NÄITUSEL LUBATUD KATSUDA?

Plastinaatidele on lubatud läheneda, kuid mitte neid puutuda.

KAS NÄITUSEL ON LUBATUD FILMIDA VÕI PILTE TEHA?

Mõnes näituse osas on lubatud isiklikuks kasutamiseks fotosid teha.

KUI KAUA KESTAB NÄITUSE KÜLASTUS?

Näituse külastuseks tuleks varuda aega vähemalt 1 tund, kuid aeg võib individuaalsel varieeruda. Giidiga ekskursioon võtab aega umbes kaks tundi.

KAS ON VÕIMALIK LAPSEVANKRIGA NÄITUST KÜLASTADA?

Ei, kuid te võite lapsevankri jätta sissepääsu juurde. Kiivrid, kärud ja mahukad seljakotid pole saali lubatud.